Sprawy związane z kierowaniem do środowiskowego domu samopomocy regulują przepisy art 51, art. 51 a i 51 b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz.901 ze zm).
Wniosek o skierowanie do ŚDS składa osoba zainteresowana lub jej opiekun prawny do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej. Do wniosku musi zostać załączone: zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach wraz z informacją w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jeśli osoba takie posiada.
Następnym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i wydanie decyzji administracyjnej kierującej osobę do placówki. Gdy osoba po raz pierwszy występuje o skierowanie do domu, decyzję wydaje się na czas określony (nie dłuższy niż trzy miesiące). Jest to czas konieczny na dokonanie przez zespół wspierająco – aktywizujący oceny możliwości i zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji.
Opłata za pobyt w środowiskowym domu samopomocy:
Pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy jest nieodpłatny. Zasady odpłatności zostały określone w art. 51b ustawy o pomocy społecznej. Odpłatność miesięczną za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi ustala się w wysokości 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 300% odpowiedniego kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie. Obwiązujące kryterium dochodowe: osoby samotnie gospodarującej, tj. 776,00 zł lub w przypadku osoby w rodzinie tj. 600,00 zł.