Co to jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. Karta została wprowadzona ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U.2014 r. poz.1863).
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, czyli rodziny w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Karta przysługuje niezależnie od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio natomiast dzieci z tych rodzin do 18. roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Wyjątkiem są dzieci powyżej 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym – one mogą korzystać z KDR przez okres ważności orzeczenia. Dotyczy to także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Warunki te należy spełniać w chwili składania wniosku.
Jeśli w chwili składania wniosku rodzic (rodzice) nie mają na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny przysługuje jedynie rodzicowi (rodzicom) lub małżonkowi rodzica.
Wniosek o wydanie karty lub duplikatu
Karta oraz jej duplikat są przyznawane i wydawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej (nie musi być to rodzic). Wniosek o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
Składając wniosek o przyznanie Karty należy przedstawić:
- w przypadku rodzica: oświadczenie, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci oraz że nie miał/ nie ma ograniczonej ani nie był/nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej
numery PESEL co najmniej trójki dzieci - w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki
w danej placówce; - w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
- w przypadku osób pełnoletnich przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Osoby, które nie posiadają numeru PESEL, powinny złożyć wymienione dokumenty oraz dodatkowo oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
- w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
- w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poza dokumentami wymienionymi powyżej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zagubienie Karty Dużej Rodziny
W przypadku utraty Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu karty (taki sam wniosek jak o wydanie karty) i dołączyć do niego oświadczenie do duplikatu oraz potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie duplikatu.
Wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny wynosi od 1 marca 2023 r. 13 zł, natomiast wysokość opłaty za domówienie tradycyjnej formy Karty, gdy wnioskodawca posiada już Kartę elektroniczną, wynosi 10 zł.”
Wpłaty można dokonać przelewem na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rejowcu Fabrycznym na nr 80 1540 1144 2114 9135 0095 0001. W tytule przelewu należy wpisać: Opłata za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny lub opłata za zamówienie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny.
Wersja elektroniczna KDR w aplikacji mObywatel
Od 9 czerwca 2021 r. każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny – niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektronicznej, czy obu – może z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. Osoby posiadające wyłącznie Karty tradycyjne nie muszą wnioskować o domówienie elektronicznej formy i płacić za to.
Tradycyjna wersja KDR
KDR ma jeden uniwersalny wzór. Jej wersja tradycyjna wyglądem przypomina typową kartę płatniczą, o wymiarach 54 x 85,6 mm. Umieszczone są na niej następujące dane:
- imię i nazwisko
- numer PESEL lub numer dokumentu potwierdzający tożsamość
- data ważności dokumentu
- numer karty
- skrótowiec KDR napisany alfabetem Braille’a
-
zabezpieczenie przez podrobieniem
Miejsce składania wniosków
Przyjmujemy w każdy dzień roboczy od godziny 7.30 do 15.30 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Lubelskiej 24.
Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) – konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego.
Czas oczekiwania
Czas oczekiwania na tradycyjną (plastikową) Kartę Dużej Rodziny wynosi miesiąc. Po otrzymaniu smsa, że karta jest do odbioru, należy ją odebrać osobiście (za okazaniem dowodu osobistego) w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Lubelskiej 24.
Wersja elektroniczna KDR jest aktywna od razu po wprowadzeniu i zatwierdzeniu wniosku przez pracownika MOPS do Systemu Informatycznego KDR.